AYANCIK’DA GEZİLECEK YERLER

ayancık çamurca plajı.

ayancık inaltı mağarası.

ayancık inaltı mağarası.

ayancık inaltı mağarası.

ayancık inaltı mağarası.

ayancık akgöl

ayancık akgöl

ayancık sahili.

Ulaşım

Karayolları : Batıda ; Türkeli, Çatalzeytin ve Abana İlçeleri üzerinden Zonguldak ve Kastamonu İlleri ile, Doğuda; Sinop üzeri Samsun, Güneyde; Taşköprü İlçesi üzerinden Kastamonu ile Boyabat İlçesi üzerinden Çorum ve Amasya İlleri ile devlet karayolları bağlantısı bulunmaktadır.

Ayancık-Sinop sahil devlet karayolu 55 km, Ayancık-Boyabat (Sakız) karayolu 56 km. Ayancık-Türkeli karayolu 36 km dir.

Deniz Yolları : Karadeniz ile 22 km. lik deniz kıyısı olup,İstefan (Çaylıoğlu Köyü)’ da bulunan liman ve ilçe merkezindeki iskele vasıtası ile küçük deniz motorları teknelerle ulaşım sağlanır. Sinop İl merkezindeki liman vasıtasıyla feribot seferlerinden gerekli ilave düzenleme çalışmalarının bitimine müteakip yararlanılabilecektir.

Konaklama

Apart Otel: Yalı Mah. Gazhane Cad. No:51 Tel: 0 (368) 613 1137

Saymoz Otel: Yalı Mah. Ömer Seyfettin Cad. No:1 Tel: 0 (368) 613 1154 – 0 (368) 613 1039

Karahan Otel: Yalı Mah. Gazhane Caddesi No: 49 Tel: 0(368) 613 19 74 – 613 10 87

Gökay Aile Pansiyonu: Yukarı Erkengüne Mevkii Tel: 0 (368) 613 24 34 – 613 27 93

Kuğu Yalısı Tatil Köyü: Ünlüce Köyü, Hulu Yalısı Mevkii Tel: 0(368) 613 25 92

Ayancık Öğretmenevi Misafirhanesi: Tarihi Askerlik Şubesi karşısında, Hakan Ünsal Caddesinde. Tel: 0 (368) 613 24 11 – 613 29 16
—————————————————- Çangal Dağı

Ayancık’ın en güzel mesire yerlerinden biridir. Harika çam ormanları, rengarek çiçekleri, temiz havası yörenin özellikleri arasındadır. Akgöl yaylasıda burda yer almaktadır.Dört mevsim ayrı bir güzelliği vardır.
————————————————

Akgöl

Ayancık ilçesinin güneyinde Ayancık-Kastamonu yolunun 31.km’sinde, yoldan 5km içeride bulunan Akgöl, 1200 metre yüksekliktedir. Etraftaki sık köknar ormanları içinden akan iki çayın birleşerek oluşturduğu göl ortalama 3 dönümlük alanı kaplamaktadır. Gölün yanında orman işletmesine ait bir tesis bulunmaktadır. Günü birlik piknik için uygun olan göl civarındaki orman içlerinde piknik masaları ve ızgara yerleri bulunmaktadır. Çevre ormanlarda yaban domuzu, ayı, kurt, çakal ve tavşan gibi av hayvanları mevcuttur. Akgöl’e ulaşmak için inilen 5km lik yol stabilize olup buradan da İnaltı bölgesine dogru yol devam etmektedir. Bu yol üzerinde bulunan Alabalik Tesisleri, İnaltı Mağarası; safari ve yürüyüşler için de müsaittir. Kış mevsiminin uzun geçtigi bölgede küçük kayak pistleri, yayla , av ve dağ turizmine yönelik tesisler yapılmasına uygun yerler mevcuttur.

————————————————
Karlık Yaylası ve Düdeni

Akgöl ve İnaltı Mağarası ile hemen hemen aynı bölge üzerinde bulunan Karlık yaylası 1600 metre yüksekliğe sahip geniş bir yayladır. Zengin bir orman yapısından sonra ulaşılan yaylada orman idaresine ait bir telsiz istasyonu ve gözetleme kulesi bulunmaktadır. Bölgenin en yüksek tepelerinden biri olan yayladan açık ve bulutsuz havalarda Sinop İnce burun açıkları ve şehir ışıkları rahatça görülmektedir.

Geniş otlaklardan oluşan yaylanın en büyük özelliği Karlık Düdenidir. Bölgenin jeomorfolojik yapısından kaynaklanarak oluşan bu düden iki yamacın arasında çökmüş bir alan görünümü vermektedir. Buradaki kayalık kesime ulaşıldığında Buradan aşağıya doğru uzanan bir mağara daha olduğu görülmektedir. Bu mağaranın yapısı ve bölgenin yüksek olması nedeni ile burada biriken karlar yaz aylarında Ağustos sonuna kadar erimemekte olup , oluşan bu kar kütükleri eski yıllarda yaz aylarında çevre köylüler tarafından kullanılmakta imiş. Bölgeye de adını veren bu düden mağarası ve çevresi yayla turizmi ve meyilli otlakları nedeniyle çim kayağı için oldukça uygun ortamlara sahiptir.
————————————————

İnaltı Mağarası

Ayancık ilçesindedir. Akgöl’e 6 km. uzaklıktadır. İnaltı Mağarası’nın İl Turizmine kazandırılabilmesi için l995 yılı sonunda Turizm Bakanlığı tarafından proje çalışmaları için 1.952.500.000.TL. ödenek gönderilmiştir.

2001 Yılında Mağarada öncelikle aydınlatma, Elektrik isale hattı, çevre düzenlemesi, yol çalışmaları ile ilgili projeler hazırlanmıştır. Şu ana kadar 20 milyarı Turizm Bakanlığı’ndan olmak üzere 65 milyar lira harcanarak, mağara içi aydınlatma, elektrik isale hattı, yürüyüş merdivenleri, giriş kapısı ve mağara önü çevre düzenlemesi çalışmaları tamamlanmıştır.2004 yılında 65.000 YTL ile Jeneratör,Büfe ve çevre düzenlemesi yapılmıştır. Ayancık’tan mağaraya ulaşım yolu için proje hazırlanmış ve ödenek istemiyle Turizm Bakanlığı’na gönderilmiştir. Mağara içi yürüyüş yollarının projesi hazırlanmış, gerekli yardım talebimiz Bakanlığa iletilmiştir. Mağara bu haliyle halkın ziyaretine açılmıştır.
————————————————

İnaltı Kanyonları

Ayancık – Kastamonu yolunun 17. km sinden ayrılan stabilize yol ile ulaşılan kanyonlar ve mağara ilçenin en güzel rekreasyon alanlarındandır. Yol güzergahında inaltı yerleşmesi ve Alabalık Tesisleri de bulunmaktadır. Tesislerden sonra ulaşılan kanyon yolunun bir tarafı sarp kayalık öbür tarafı çay yatağından oluşmaktadır. Birkaç yerde çayın içinden geçen yol çay suları yüksek olmadıkça taksiler tarafından da kolaylıkla aşılabilmektedir. Ancak kar sularının eridiği ilkbahar ayları ile sonbahar aylarında yalnızca arazi taşıtları ile geçilebilmektedir. Zaman zaman da ağaç köprülerden geçilerek ilerleyen yol safari turları için oldukça müsait doğal bir parkurdur.

Kanyonun en can alıcı bölümü ; sarp kayalıklardan akan suların oluşturduğu küçük şelaleler ve çamur ve yosunların oluşturduğu sarkıt ve traventenlerin bulunduğu 1 km lik mesafedir. Bu alanı gruplar ve ziyaretçiler özellikle yürüyerek geçmeyi tercih etmektedirler. Kanyonun bitiminde orman içinde devam eden yol Alabalık Üretme tesislerini de (kapalı) geride bıraktıktan sonra İnaltı Köyüne ulaşmaktadır. Ormanlardan tomruk nakletmek için kullanılan Eski buharlı trenin dekovil hattının da geçtiği kanyonu iki vadisinde bulunan orman idaresine ait terkedilmiş barakalar kanyon ve bölge turizmi canlandığında tesis olarak kullanılmaya oldukça müsaittir.
————————————————

Bakırlı -Aksu Şelaleleri

Ayancık’a 27 km uzaklıkta olan Bakırlı Aksu şelaleri Bakırlı Köyü içerisnde yer almaktadır. Şelale egzotik bir görünüme sahiptir.
—————————————————-

Ayancık ilçesinde, Ön tarih devirlerinden kalan ve henüz hiç bir bilimsel araştırmanın yapılmadığı Pontus Krallarına ait kaya mezarları İlçenin batısındaki İstefan, (Çaylıoğlu) köyü sınırları içinde bulunmaktadır.
—————————————————–
Halen İstifan burnunun batı yakasında, toprak altında olup, içi toprak ve su dolu haldedir. Galerilerinden biri toprak üstündedir. Halk içinin su dolu olması ve çevresinin de su kaynağı yönünden zengin olması nedeni ile sulu kilise denmektedir. Hiçbir kazı çalışması yapılmadığı gibi, meraklı define avcılarının uğrak yeri halinde ara ara kazılmaktadır.
—————————————————-
Yalı Mahallesi sahil kesiminde bulunan bina eski bir kilise olup yıllarca cezaevi olarak kullanılmıştır. 1885 yılında inşa edilen Osmanlı’nın son dönemlerine ait bir yapıdır. Şu anda ise belediyenin çalışmalarıyla kültür merkezi haline getirilme çalışmaları başlamıştır.
—————————————————–

Ön tarih devirlerinden kalan ve henüz hiçbir bilmsel araştırmanın yapılmadığı İstifan yöresinde özellikle kaya mimarisi önemlidir. Burada “Paphlagonia tipi” kaya mezarları vardır.Mezar odalarının cepheleri anıtsal cephe mimarisinin özelliklerini taşır. Bu kaya mezarlarının Pontus krallarına ait olduğu anlaşılmıştır.Liman Çalışmları sırasında atılan dinamitlerle giriş kısmı kapanmıştır. En kısa zamanda kazı çalışmaları ile bu tarihi ve antik değerlerin toplumumuza kazandırılması en büyük dileğimizdir.
—————————————————–

Çamurca Plajı

Ayancıktan İstifan’a değin bir koylar zincirinin ilk halkası olan Çamurcu, harika kumu, sığ denizi ile güzel bir doğal plajdır. Yaz günleri Ayancık’lılarla birlikte, yerli ve yabancı turistlerle dolar, taşar. İleride Ortalık Plajı ve Ayancık Köyü doğal Plajları da ünlüdür.
—————————————————-

Gelincik Burnu

Yine Ayancık’tan İstifan’a giderken Çamurca Plajına gelmeden önce denize doru süzülmüş doğal bir burundur. Genelde balık tutmak ve piknik yapmak için çok uygun bir yer olup, muhteşem bir görüntüye sahiptir.
—————————————————–

Harzana Plajı

Ayancık’ın 11 km doğusunda bulunan Harzana Plajı ilçenin en çok talep gören yerlerinden biridir. 500 metre uzunluğunda ki kumsalı ve akşam serinliği ile romantik gün batımı manzaraları Harzana Plajı’na eşsiz bir görünüm katmaktadır. Çadır kurarak tatil yapmak isteyenler için Harzana Plajı en güzel mekanlardandır. Plajda yeme içme ihtiyacını karşılayacak küçük tesisler bulunmaktadır.
—————————————————–

Kuğu Yalısı

İlçe merkezine 3 km uzaklıkta olan Kuğu Yalısı dip güzelliği yönünden dikkat çekici bir koydur. Deniz ve Orman’nın bütünleştiği ender yerlerden birtanesidir.Deniz ve ormandan yararlanmak, sakin bir tatil geçirmek, günü birlik piknik yapmak için mükemmel ortamlar sunar. Ayrıca, Kuğu Yalısın’da ziyaretçilerin konaklayabilmesi için küçük tesisler mevcuttur.

—————————————————–

Gebelit Koyu

Ayancık’a uzaklığı 30 km’dir. Çay yatağının alüvyonları ile oluşmuş bir koydur. Kıyıları çakıllı olan koyun diğer koylardan farkı buradaki çayın iç kesimlerine kadar teknelerin yanaşmasına müsait olması sebebiyle barınak gibi kullanılabilmektedir. Buradan civardaki birçok koy ve kumsala geziler düzenlenmektedir. Karadeniz’in mavi sularına yelken açıp doğanın kucaklaştığı şirin koyları keşfetmek artık hayal olmaktan çıkmıştır.
—————————————————-

Akgöl yayla turizmine açılıyor
Sinop’un Ayancık ilçesinde tabiat harikası Akgöl’ün, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın turizmin çeşitlendirilmesi ve 12 aya yayılması çalışmaları kapsamında yayla turizmine açılmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında bölgede fizibilite çalışması başlatıldığı, çalışmaların ardından konuyla ilgili planlama yapılacağı öğrenildi. Yayla turizmine henüz açılmamasına rağmen, küresel ısınmanın da etkisiyle yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Akgöl, içinde barındırdığı çok sayıda endemik bitki türüyle de büyük ilgi çekiyor.

Bölgenin yayla turizmine açılması yönünde fizibilite çalışmalarının sürdüğünü belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, Akgöl’ün yayla turizmi kategorisine girmesiyle önemli bir turizm potansiyeline kendisine çekeceğini söyledi.

Tüm doğal güzelliklerin turizme kazandırılmasının hedeflendiğini kaydeden Tosun, “Ülkemizde turizmin çeşitlendirilmesi ve 12 aya yayılması çalışmaları kapsamında, yayla turizmiyle kış turizminden yararlanma çalışmaları devam ediyor. Akgöl’ü de yayla turizmine açmak için başlatılan fizibilite çalışmaları ardından konuyla ilgili planlama yapılacak. Bölgede kadastro çalışmaları da tamamlandı” diye konuştu.
—————————————————-

Sinop’taki Ayancık İnaltı Mağarası, Türkiye’nin Dört Bir Yanından Ziyaretçi Akınına Uğruyor.

Sinop’taki Ayancık İnaltı Mağarası, Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi akınına uğruyor.
Açılımın İlk Yasası Meclis’te

Ayancık’a 35 kilometre, Akgöl’e ise 6 kilometre uzaklıkta İnaltı köyü sınırları içersinde yer alan İnaltı Mağarası içerisinde yapılan düzenlemeler sonrası yoğun bir şekilde ziyaretçileri ağırlıyor.

Mağarada geçtiğimiz yıllarda 65 bin YTL harcanarak aydınlatma, elektrik isale hattı, yürüyüş merdivenleri, giriş kapısı ve mağara önü çevre düzenlemesi yapılmıştı.

Astım hastalığı ile çeşitli hastalıklara iyi geldiği belirtilen ve 3,5 kilometresine kadar gidilebilen İnaltı Mağarası’ndaki oldukça serin hava ve ilginç oluşumlar, Türkiye’nin çeşitli illerinden mağarayı ziyarete gelenleri adeta büyülüyor.

Mağaranın henüz tespit edilebilen 3,5 kilometrelik bölümü, çeşitli büyüklüklerde ve renklerde binlerce traverten, sarkıt ve dikitten oluşuyor. Türkiye’nin en büyük 10 mağarası arasında yer alan Ayancık İnaltı Mağarası’nı gezmek için Türkiye’nin değişik illerinden gelen ziyaretçiler ise mağaranın içerisinde çok güzel oksijen ve yayla havası olduğunu belirtiyor.

Özellikle solunum yolları rahatsızlıkları olan hastalara mağaranın havasının iyi geldiği belirten ziyaretçiler, traverten, sarkıt ve dikitten çok etkilendiklerini, buna rağmen ulaşım sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini ifade ediyor.

(CİHAN) (Cihan Haber Ajansı) 10.08.2009 10:44 [1734305
—————————————————-
AYANCIK AKGÖL
Ayancık ilçesinin güneyinde Ayancık-Kastamonu yolunun 31.km’sinde, yoldan 5km içeride bulunan Akgöl, 1200 metre yüksekliktedir. Etraftaki sık köknar ormanları içinden akan iki çayın birleşerek oluşturduğu göl ortalama 3 dönümlük alanı kaplamaktadır. Gölün yanında orman işletmesine ait bir tesis bulunmaktadır. Günü birlik piknik için uygun olan göl civarındaki orman içlerinde piknik masaları ve ızgara yerleri bulunmaktadır. Çevre ormanlarda yaban domuzu, ayı, kurt, çakal ve tavşan gibi av hayvanları mevcuttur. Akgöl’e ulaşmak için inilen 5km lik yol stabilize olup buradan da İnaltı bölgesine dogru yol devam etmektedir. Bu yol üzerinde bulunan Alabalik Tesisleri, İnaltı Mağarası; safari ve yürüyüşler için de müsaittir. Kış mevsiminin uzun geçtigi bölgede küçük kayak pistleri, yayla , av ve dağ turizmine yönelik tesisler yapılmasına uygun yerler mevcuttur.

baktabulİnaltı Mağarası
Akgöl ve İnaltı Mağarası ile hemen hemen aynı bölge üzerinde bulunan Karlık yaylası 1600 metre yüksekliğe sahip geniş bir yayladır. Zengin bir orman yapısından sonra ulaşılan yaylada orman idaresine ait bir telsiz istasyonu ve gözetleme kulesi bulunmaktadır. Bölgenin en yüksek tepelerinden biri olan yayladan açık ve bulutsuz havalarda Sinop İnce burun açıkları ve şehir ışıkları rahatça görülmektedir.

Geniş otlaklardan oluşan yaylanın en büyük özelliği Karlık Düdenidir. Bölgenin jeomorfolojik yapısından kaynaklanarak oluşan bu düden iki yamacın arasında çökmüş bir alan görünümü vermektedir. Buradaki kayalık kesime ulaşıldığında Buradan aşağıya doğru uzanan bir mağara daha olduğu görülmektedir. Bu mağaranın yapısı ve bölgenin yüksek olması nedeni ile burada biriken karlar yaz aylarında Ağustos sonuna kadar erimemekte olup , oluşan bu kar kütükleri eski yıllarda yaz aylarında çevre köylüler tarafından kullanılmakta imiş. Bölgeye de adını veren bu düden mağarası ve çevresi yayla turizmi ve meyilli otlakları nedeniyle çim kayağı için oldukça uygun ortamlara sahiptir.

İnaltı Kanyonları

Ayancık ilçesindedir. Akgöl’e 6 km. uzaklıktadır. İnaltı Mağarası’nın İl Turizmine kazandırılabilmesi için l995 yılı sonunda Turizm Bakanlığı tarafından proje çalışmaları için 1.952.500.000.TL. ödenek gönderilmiştir.
2001 Yılında Mağarada öncelikle aydınlatma, Elektrik isale hattı, çevre düzenlemesi, yol çalışmaları ile ilgili projeler hazırlanmıştır. Şu ana kadar 20 milyarı Turizm Bakanlığı’ndan olmak üzere 65 milyar lira harcanarak, mağara içi aydınlatma, elektrik isale hattı, yürüyüş merdivenleri, giriş kapısı ve mağara önü çevre düzenlemesi çalışmaları tamamlanmıştır.2004 yılında 65.000 YTL ile Jeneratör,Büfe ve çevre düzenlemesi yapılmıştır. Ayancık’tan mağaraya ulaşım yolu için proje hazırlanmış ve ödenek istemiyle Turizm Bakanlığı’na gönderilmiştir. Mağara içi yürüyüş yollarının projesi hazırlanmış, gerekli yardım talebimiz Bakanlığa iletilmiştir. Mağara bu haliyle halkın ziyaretine açılmıştır.

—————————————————–

OP’TA TURiSTLERiN YENi GÖZDESi AYANCIK İNALTI MAĞARASI
Sinop’taki Ayancık İnaltı Mağarası, Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi akınına uğruyor.

Ayancık’a 35 kilometre, Akgöl’e ise 6 kilometre uzaklıkta İnaltı köyü sınırları içersinde yer alan İnaltı Mağarası içerisinde yapılan düzenlemeler sonrası yoğun bir şekilde ziyaretçileri ağırlıyor.

Mağarada geçtiğimiz yıllarda 65 bin YTL harcanarak aydınlatma, elektrik isale hattı, yürüyüş merdivenleri, giriş kapısı ve mağara önü çevre düzenlemesi yapılmıştı.

Astım hastalığı ile çeşitli hastalıklara iyi geldiği belirtilen ve 3,5 kilometresine kadar gidilebilen İnaltı Mağarası’ndaki oldukça serin hava ve ilginç oluşumlar, Türkiye’nin çeşitli illerinden mağarayı ziyarete gelenleri adeta büyülüyor.

Mağaranın henüz tespit edilebilen 3,5 kilometrelik bölümü, çeşitli büyüklüklerde ve renklerde binlerce traverten, sarkıt ve dikitten oluşuyor. Türkiye’nin en büyük 10 mağarası arasında yer alan Ayancık İnaltı Mağarası’nı gezmek için Türkiye’nin değişik illerinden gelen ziyaretçiler ise mağaranın içerisinde çok güzel oksijen ve yayla havası olduğunu belirtiyor.

Özellikle solunum yolları rahatsızlıkları olan hastalara mağaranın havasının iyi geldiği belirten ziyaretçiler, traverten, sarkıt ve dikitten çok etkilendiklerini, buna rağmen ulaşım sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini ifade ediyor.