SİNOP ve AYANCIK’LA BİRLİKDE ANILANLAR.

bilyedin–köy hurması–kestane

Ayancık Tepecik köyü.com adresine resim ve yorumlarınızı bekliyoruz.
————————————————– —
Nokul: Un, su, tuz karışımıyla kulak memesi yumuşaklığında mayalı bir hamur yoğurulur. Orta büyüklükte pazılara bölünür, oklavayla açılır. Diğer tarafta ince doğranmış soğanlar yağla sararıncaya kadar kavrulur. Kıyma, karabiber ve tuzla içi hazırlanır. Açılan yufka yağlanır, üzerine hazırlanan içten bir miktar konup dağıtılır ve yufka içle birlikte rulo şeklinde yuvarlanır. Kızdırılmış ve yağlanmış tepsiye nokullar döşenir ve pişirilir. İç malzemesi olarak üzüm ceviz ya da süzme yoğurt da konulabilir karışımı.
————————————————– —
Keşkeği Mısır: Mısır bulguru ve fasulyeden yapılır.
Mısır ekmeği
Tana: Mısır unundan yapılan, katı olan ve yoğurt, süt ya da pekmezle tüketilen bir yemektir.
Sütlü Çorbası: Mısır daha kurumadan süt durumundayken yapılan mısır çorbasıdır.
Pekmez helvası: Özellikle düğünlerde yapılan pekmezli un helvasıdır.
Kesme makarna: Yoğurtlu-sarımsaklı, yoğurtlu, sade veya soslu olarak dört şekilde yapılan ev makarnasıdır.
————————————————– —
Tirit: Yufka veya ekmeğin küçük küçük doğranarak et suyuyla ıslatılmasıyla yapılır.
Kara Lahana: Dolması veya sulu yemeği yapılır
Fırıncık pekmezi: Fırıncık armudundan yapılır.
Don pekmezi: Acı arafat veya elmadan yapılır.Katıya yakın olduğu için bu adı almıştır.
Ekşi: Kara erik adı verilen eriğin kaynatılıp süzgeçten geçirilmesiyle yapılır. —————————————

AYANCIKLA BİRLİKTE ANILANLAR

Ayancık Keteni
Bürümcük. Fırıncık armudu pekmezi. Elma, erik ve armuttan yapılan uyuşuk pekmezi. Kestane. Çay elması. CAT kirazı. Ayancık panayırı. Ayancık Festivali. Pirinç Böreği. Pekmez Baklavası. İstet. Kestane Böreği. Cibes. Çay Ağzı. Davul-Zurna-Köçek. Mamalika. Kara Mancar. Ispıt. Turşu Kavurması. Çerkez Kavurması. Cırcımık otu. Bulgurlu Pazı. Havuç Tarator. Kocabaş Turşusu. Kazıyak Turşusu. Düğün Eti. Patlıcan Kurusu. Tirit. Soğanlı Ekmek. Çerkez Metezi. Kulak (Manty). Kabak Böreği. Külçe. Sac Böreği.
————————————————– —
Ayancık yöresinde yetişen Mantar Türleri.
Fesleğen, çiğleyen, yumurta mantarı, içi kızıl, çarık, kavak, gürgen, kanlıca, çivi, geyik avurdu, dılbıran mantarı, kuzu kulağı, et mantarı, civciv bacağı, balkadın, turnabacağı.
————————————————– —
Sosyal Aktivite
Sahile çıkmak. Balığa çıkmak. İskeleden atlamak. Ayancık eymeleri. Çamurca, çangal. Kereste Fabrikası. Akgöl. İnaltı mağarası. İstifan limanı (Usta Burnu). Büyük mahalle. Küçük mahalle. Eski fabrikaya ait ORÜS lojmanları. Radar. Şadırvan (Ihlamur Altı). Maltepe. Keşkek. Nokul. Kestane Baly. Kereste fabrikasının sireni.

Yararlanılan Kaynaklar:
Dünden Bugüne Ayancık – Ayancık Lisesi
————————————————– —
SYNOP-TARİHİ VE TURİSTİK YERLERİ
————————————————– ——————————
Sinop Coğrafyası

Kuruçeşme Sokağı

Sinop, Karadeniz kıyı şeridinin kuzeye doğru sivrilerek uzanmış bulunan Boztepe yarımadası üzerinde kurulmuştur. Batı ve Doğu Karadeniz Bölgeleri arasında bir geçiş bölgesinde yer alan il toprakları 41, 2-43, 5 paralelleri ve 34, 5-35, 5 meridyenleri arasında bulunmaktadır.

Sinop 5,862 Km2”lik yüzölçümüyle Türkiye topraklarının% 8”ini kaplar. İl doğudan Samsun”un Alaçam, guneyden Samsun”un Vezirköprü, Çorum”un Osmancık, Kargı, Kastamonu”nun Taşköprü, batıdan Kastamonu”nun Taşköprü Çatalzeytin, Kastamonu ve ilçeleriyle çevrilidir. 475 Km. uzunluğundaki sınırlarının 300 Km.si kara, 175 km.si denizdir.

İl olarak 8 ilçesi (Merkez ilçe hariç), 2 beldesi, 11 belediyesi ve 465 köyü bulunmaktadır.

İlin nüfusu 2.000, aynı sayıma göre İl merkezinin nüfusu 30,502”dir 225,574 olup göre sayımına. İlçeleri, Merkez, Ayancık, Boyabat, Dikmen, Durağan, Erfelek, Gerze, Saraydüzü, Türkeli”dir.

Şehrin kuzeybatısında Akliman, güneydoğusunda bulunan Hamsilos Koyu, eski devirlerin barınak yerlerindendir.

Dağlar

Sinop ormanlık Dağları

İl”deki yeryüzü şekillerinin ağırlık bölümü (% 74,3) oluşturan dağların yükseltileri pek fazla değildir. Sinop genel olarak engebelidir. Karadeniz kıyılarından iç kısımlara doğru görülür derecede Yükselme vardır. Dağlar yüksek, daha çok doğuda ve kuzeybatıdadır. İl”in doğu tarafını Kuzey Anadolu dağlarının Kolları çevreler. Bu Dağlar, Karadeniz kıyısına paralel uzanırlar. Bölgedeki Dağlar sık, dik ve sert değildir. En yüksek dağın 2.000 m.yi aştığı görülmez.

AYANCIK”ta: Çangal Dağı 1,065 m., Zindan Dağı 1,750 m. Dir.
DİKMEN”de: Göktepe Dağı 1.200m.
GERZE”de: Elma ve Köse Dağları 900 m.dir. Dıranaz 1,345 m. dir.
BOYABAT”ta: Elekdağı 1,400 m. Dir.

Bu Dağlar ormanlarla kaplıdır. Güneye inildikçe, iç Anadolu”ya yaklaştıkça orman azalır.

Yaylalar

Kurugöl Yaylası

Sinop yakınlarında yayla yoktur. Boyabat ve Gerze ilçeleri yayla bakımından oldukça zengindir. Durağan ve Boyabat”ta Mehmetli, Aluç, Marif, Gündüzlü, Darıözü, Doğaçam, Yaylacık, Uzunöz, Sakızlı, Bayat, Yassıalan, Gökalan, Buzluk yaylaları vardır. Gerze”de Altmışdört, Güdek oğlu, Avlağısökü, Kuzfındık, Çam Altınyayla bulunmaktadır. Türkeli ilçesinde de Kurugöl Yaylası bulunmaktadır.

Ovalar

Sinop ovaları

Sinop”ta ovalar genellikle ya da ırmak ovalaridır kıyı. Daha ziyade büyük düzlükler halindedir. En önemlisi Boyabat Ovasıdır. Bu ovayı Gökırmak, Arım, Gazidere, Asarcık ovaları meydana getirir. Yüksek Dağlar arasında uzanan bu ovalar çok verimli ve sulaktır. Gavur ovası da denilen Karasu Ovası ile Akliman yöresindeki Aksaz ve Sarıkum ovaları kıyı ovalarıdır. Bu ovalar, yer yer bataklık durumundadır.

Vadiler

Arap Yaylası – Çatak köyü

Sinop”ta Boyabat ve Durağan ilçeleri çevresinde yer alan ve Kızılırmak”sın kollarından olan Gökırmak Vadisi dışında büyük vadi yoktur. Bununla birlikte küçük akar sularca açılmış çok sayıda küçük vadi vardır. Bunlar il topraklarını engebeli hale getirmiş oluşumlardır. Gökırmak Vadisinden başka Ayancık Vadisi, Kabusu Vadisi, Kanlıdere Vadisi sayılabilir.

Akarsular

Sinop akarsuları

Sinop, ona çay derelere rastlanır ve tarafta yağışlı bir bölge olduğundan. Bu akarsular, yağmur ve kar sularıyla beslenir. Sular yağmur mevsiminde çoğalır, dereler kabarır. Yaz aylarında azalır ya da kurur.

Çay ve nehirler ulaşıma elverişli değildir. Yatakları taşlı, akışları hızlıdır. Sulamada ve orman ürünlerinin taşınmasında yararlanılır. Hepsi Karadeniz”e dökülür.

Başlıcaları şunlardır:

Gökırmak: Kastamonu”dan çıkar. Daday”da Ballıdağ eteklerinden inen sular, Daday Çayı”nı oluşturur. Bu çay Taşköprü”nün Gölveren kesiminde Kastamonu”nun içinden geçen bir suyla birleşerek Gökırmak adını alır. Gökırmak Boyabat Ovası”nı sular ve doğuda Kızılırmak”a karışır.

Kızılırmak: İlin güneydoğu sınırlarını çizer. Yurdumuzun en uzun nehri olan Kızılırmak, büyük kollarından Gökırmak”ı Sinop”tan alır.

Tepeçay: Sinop”un Türkeli ilçesi ile Kastamonu”nun Çatalzeytin, Kastamonu ilçesi arasında sınır oluşturur. Denize döküldüğü yerde hayli genişler.

Ayardın Deresi: Çatakgeriş Köyü yakınlarından Doğar yükseltide 1.000 m. Türkeli ilçe merkezinin hemen doğusundan denize dökülür. Uzunluğu 240 km. kadardır.

Ayancık Çayı: Küre Dağları”ndan kaynaklanan çok sayıda küçük derenin birleşmesinden oluşmuştur. Uzunluğu 90 km. kadardır, ilçe merkezin-den denize dökülür.

Karasu Çayı: Küre Dağları”nda, Gündüzlü Ormanları”ndan Doğar. Uzunluğu 80 km.dir. Sinop”un 8 km. batısından denize dökülür.

Çakıroğlu Çayı: Dıranaz Dağları”ndan Doğar. Gerze-Sinop arasında Çakıroğlu yöresinde denize dökülür. Denize döküldüğü yerde küçük bir delta oluşturur.

Kanlı Çay: Uzunöz Dağları”nın eteklerinden Doğar. Çok sayıda küçük kolu vardır. Çayağzı denilen yerde denize dökülür.

Göller

Sarıkum Gölü

Sinop”ta çok sayıda doğal göl vardır. Bunların tamamı çeşitli jeolojik zamanlarda oluşmuştur. Başlıcaları şunlardır:

Sarıkum Gölü: Sinop yarımadasının batısında yer alan Sarıkum Gölü, il merkezine 21 km. uzaklıktadır. Gölün uzunluğu 2 Km., Genişliği 750 m. Alanı ve 400 hektardır. Deniz düzeyinde olan gölün suları kışın çoğalır, Yazın azalır. Küçük akarsularla beslenen gölün fazla suları denize dökülmektedir.

Aksaz Gölü: Karagöl”ün kuzeydoğusunda yer alan Aksaz Gölü, denizle hemen hemen aynı düzeydedir. Yılın büyük bir bölümünde saz ve kamışlarla kaplı olan gölün yüzölçümü 200 hektardır. Yağışlı dönemlerde ise gölün suları denize ulaşır.

Karagöl: Akliman”a yakın bir bölgede Aksaz ve Sankum Golleri yakınında yer alan, deniz düzeyindedir. Yüzölçümü 80 hektar dolayındadır. Denize uzaklığı 40-50 m. kadar olan gölün suları kışın artar, Yazın ise göl kurur.

Suluk Gölü: Sinop yarımadasının üzerindedir. Yükseltisi 210 m. dolayında olan Suluk Gölü, eski bir yanardağ krateridir. Derinliği 1-2 m.dir Yaz mevsiminde kurur.

Akgöl: Ayancık İlçesi”nin güneyinde Ayancık Boyabat yolunun 31. Km.de, 4 Km. içeride yer alan Akgöl, çevresinde sık cany ormanlarının oluşturduğu çangal ve Akgöl ormanlan içinde bulunmaktadır.

Bitki Örtüsü

Doğa manzarası

Sinop yöresi, Karadeniz ikliminin bir özelliği olarak her zaman yağış aldığından Orman ve bitki örtüsüyle kaplıdır. Çeşitlidir de Ormanlar hem zengin hem. Çam, köknar, meşe, Gürgen, kayın, dişbudak, karaağaç ve kavak başlıca türlerdir. Ağaç denizi olarak nitelendirilen Çangal Ormanları, Ayancık, Türkeli ve Boyabat yörelerini kaplar. Dıranaz, Göktepe, Soğuksu ve Elekdağı Ormanları da hem önemli doğal güzellikleri oluşturur, hem de ekonomik Yönden Büyük Değer taşır.

Ormanların altında yaban menekşesi, çuha çiçeği, mayıs karanfili, küçük kırlangıç otu, ciğer otu gibi bitkilere de rastlanır.

Sinop yöresindeki bitki örtüsü, çok çeşitli ağaç türlerinden oluşmuştur. Kıyı şeridinde Akdeniz bitkileri de görülür. Meşe, Defne, karaağaç, çınar, fındık, kızılcık, kayın, Gürgen, Karaçam ve sarıçamdan oluşan bu bitki örtüsü, yükseltinin 1,800 m.ye ulaştığı kesime kadar yayılır.

İlin güneyine doğru gidildikçe iklim kuraklaşmaya başlar. Bu kesimde kuzeydeki Gür bitki örtüsünün yerini bozkır bitkileri alır.

İklim Verileri

Sinop, Doğu ve Batı Karadeniz iklim özelliklerinin İçiçe geçtiği bir yöredir, ilde mevsimler arası sıcaklık farkları pek büyük değildir, ilin kuzey kesiminde Karadeniz iklim tipi görülür, güney kesimlerinde ise Karadeniz ikliminin etkisi giderek azalır. Burada yağışlar azalır, sıcaklık düşer ve bozkır ikliminin etkileri görülür.

Sıcaklık

Sinop İl Merkezinde Yıllık sıcaklık, en yüksek, en düşük sıcaklık -2 derecedir sıcaklık 29,4 derece 14 derece ortalaması. Yıllık nispi nem ortalaması% 78”dir.
————————————————– —
Kaynak: Sinop İl Yıllığı, 1993

Sinop”ta Gezilecek Yerler

SYNOP KALESİ:

M.Ö. 7. y.y. da şehri korumak amacıyla yarımadanın üzerine kurulmuştur. Roma, Bizans ve Selçuklular döneminde onarılarak kullanılmıştır. Günümüzde hâlâ özelliğini koruyan kalenin 2050 m. uzunluğu, 25 m. yüksekliği, 3 m. genişliği olup, iki ana giriş kapısı bulunmaktadır. Kale duvarı şehri çevrelemektedir.
————————————————– —

SYNOP CEZAEVİ:

Tersane alanında iç kalenin ortasında etrafı yüksek kale bedenleriyle çevrili alandır. Bu özelliğinden dolayı mahkumların kaçışını imkansız kılmıştır. Cezaevi Osmanlılar 1877 yılında kullanılmaya başlanmıştır döneminde
————————————————– —

PAŞA TABYASI:

Yarım adanın güney doğusunda 19. y.y. da Osmanlı Rus savaşları sırasında denizden gelen tehlikeleri önlemek amacıyla yapılmıştır. Yarım ay şeklindedir. 11 top yatağı bulunan CEPHANELiK ve mahzenlerden oluşmaktadır.
————————————————– —

SYNOP MÜZESİ:

Şehir merkezinde bulunmaktadır. Sinop kazılarında ve çevresinde bulunan eserler sergilenmektedir. Müze bünyesinde Prehistorik, Helenistik, Roma, Bizans, Etnoğrafik eserler ile, Sinop çevresinden toplanmış ikonalar bulunmaktadır.
————————————————– —

Sinop Müzesi

İKONALAR:

Sinop Müzesi”nde teşhir edilen eserler arasında ayrı bir yeri ve önemi bulunan, sanat tarihi bakımından seçkin bir örnek teşkil eden Ikona koleksiyonudur. Koleksiyonda yer alan ikonalar; İkona Aziz Minas, Melek Mihail, İkona İsa, İkona Meleklerin Düşmanlarla Savaşı, İkona İsa ve Meryem, İkona Büyük Ruh, İsa ve Azizler yer almaktadır.
————————————————– —
AKLİMAN:

Şehre 9 km. uzaklıktadır. Kilometrelerce uzanan ince beyaz kumu, ormanla denizin adeta kucaklaştığı orman içi piknik ve mesire yerleriyle ünlüdür. Kumsal boyunca Plajlar, Kamp-çadır yerleriyle moteller bulunmaktadır.
————————————————– —
Hamsilos Koyu

HAMSİLOS:

Akliman piknik alanına 1 km. uzaklıktadır. Denizin kara içine bir ırmak gibi girdiği, çevresi çam ağaçlarıyla kaplı, güzelliğine doyum olmayan Hamsilos Fiyordu, Türkiye”nin tek fiyordudur.

————————————————– —
Erfelek Şelaleleri

ERFELEK TATLICA ŞELALELERİ:

İl merkezine 42 km. uzaklıkta, Erfelek ilçesi Tatlıca köyü sınırları içerisindedir. Aynı vadi içinde ardarda sıralanmış 28 irili ufaklı şelaladen oluşmuştur. Bu özelliği ile dünyada benzeri yoktur. Dar ve 2 km. uzunlukta bir vadi içinde, şelaleler kenarında, kayın ormanları içinde yapılacak iki saatlik yürüyüş oldukça zevkli ve heyecanlıdır. Doğal Sit Alanı olan bölgede trekking, piknik, gezi ve av turizmi olanakları sağlanmaktadır. Bölgede yeme içme, haberleşme ve kamp çalışmaları ile ilgili iyileştirme çalışmaları devam etmektedir.
————————————————– —

İnaltı Mağarası

İNALTI MAĞARASI VE AKGÖL:

Her ikisi de Ayancık ilçesi sınırları içerisindedir. İnaltı mağarası Köknar ormanlarının ortasında 1.070 m. yükseklikteki bir yaylada yer almaktadır. Ayancık ilçesinden 50 km. ve İnaltı köyü yakınlarındaki Akgöl”den 6 km. uzaklıktadır. Mağaranın gerçek derinliği bugüne kadar ortaya çıkarılamamıştır. Bugüne kadar sadece 2200 m. derinliğe kadar olan bölge keşfedilebilmiştir. Ortalama 15 m. yüksekliğe ve 12 m. genişliğe sahiptir. Muhteşem sarkıtları ve dikitleri hala oluşma safhasında bulunmaktadır. İnaltı mağarası jeolojik olarak kireçtaşı katmanlarında oluşmuştur. İnaltı mağarasına giderken yolda muhteşem ormanların ve derin vadilerin güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz.
Ayancık ilçesinin güneyinde bulunan Akgöl, Ayancık-Boyabat karayolunun 31. km”sinden 4 km. kadar içeride yer almaktadır. Çam ormanları ve Çangal ormanı ile çevrilidir. Elektrik üretimi için 1926”da inşa edilen bu baraj gölünün çevresinde çok güzel piknik yerleri bulunmaktadır.

————————————————– —
Akgöl manzarası

Karakum YÖRESİ:

Kente 2 km. uzaklıktadır. Sinop yarım adasını çevreleyen yol üzerindedir. Mevcut plajları harika simsiyah kuma sahiptir. Kamu ve özel kişilere ait Oteller, tatil köyü, kafe, restoran, Bungalov tipi evler, kamp, çadır yerleri bulunmaktadır. Sinop halkının yürüyüş parkurudur.
————————————————– —

Karakum Plajı

Bahçeler MEVKİİ:

Şehrin girişinde iç limana bakan kısımda ağaçlarla kaplı kumsalı ve plajı bulunan mesire, piknik, çadır ve alanıdır Kamp. Yanında kamu Kuruluşlarının Sosyal Tesisleri bulunmaktadır.
————————————————– —
MOBİL MEVKİİ:

Gelincik mahallesinin devamıdır. Plajları, otel, motel ve restaurantlarıyla güzel bir tatil yeridir.
—————————————————–